På lørdag skal F.C. København atter en tur til det Odense, hvor det fynske flagskib fra OB venter. Sidst Løverne besøgte Fionia Park blev der spillet et brag af en fodboldkamp, en kamp som OB vandt med 3-2, og en kamp der dermed var med til at øge spændingen i toppen af SAS Ligaen, og som også var med til at sikre, at det blev OB der vandt sølvmedaljerne.
Af Jan Eliassen
I denne sæson er OB kommet flot fra start, og havde endnu ikke tabt da der var spillet seks runder af årets SAS Liga. I den 7. spillerunde kunne OB bringe sig op på 1. pladsen, og dermed nyde landskampspausen fra ligaens top, men de havde lige glemt, at Silkeborg også er kommet fint i gang – og på trods af at OB kom foran 1-0 efter blot 16 sekunder, så var det alligevel Silkeborg der med en fortjent og sikker 3-1 sejr kunne smide tre point ind på kontoen. Nederlaget betød, at i stedet for at ligge nummer et, så er OB nu blot at finde på ligaens 4. plads – lige netop en enkelt placering, og tre point bedre, end lørdagens københavnske modstander.
Men nederlaget til Silkeborg var en udekamp, og på lørdag er OB så atter hjemme – og det kan komme til at betyde vanskeligheder for de gæstende københavnere, for OB har nemlig vundet de seneste 11 hjemmekampe i SAS Ligaen, hvoraf en af dem som før nævnt var 3-2-kampen i 30. spillerunde i sidste sæson. De 11 sejre i træk på hjemmebane er for øvrigt ny rekord for SAS Ligaen, men en rekord som F.C. København meget gerne vil sætte en stopper for – ganske som de gjorde i november måned sidste år, hvor Byens Hold vandt ude mod FC Midtjylland, og dermed sørgede for, at FC Midtjylland kun var ubesejrede i 29 kampe i træk på hjemmebanen i Herning.
Fynske profiler
OB er efterhånden ved at have tanket godt op med profiler, og er derfor også et hold som mange, helt sikkert med rette, mener, vil være med i kampen om guldet hele vejen frem mod sæsonafslutningen i midten af maj måned næste år. Den største profil er nok Peter Utaka, der med 5 sæsonscoringer er at finde på en delt 1. plads på topscorerlisten, men også navne som Njogu Demba-Nyrén, Rúrik Gíslason, Anders Møller Christensen og måske ikke mindst nyindkøbet på målmandsposten Roy Carroll, er navne der alle vil bidrage til at OB får endnu en flot sæson.
En enkelt fynbo i karantæne
Et gult kort (til seks point) i kampen mod Silkeborg, betød at Eric Djemba-Djemba passerede 15 strafpoint, og dermed skal afsone karantæne mod F.C. København.
OB mod F.C. København
OB har mødt F.C. København 58 gange, og er pr. noteret for 17 sejre, mens Løverne har vundet 23 kampe og så er 18 opgør endt uden en vinder. Målscoren er 79-71 i københavnsk favør.
På Fionia Park har F.C. København ikke vundet siden de vandt med 2-0 i september 2005, og dette betyder, at Ståle Solbakken rent faktisk ikke har vundet som træner med F.C. København i Odense. Han har dog slået OB i Odense som spiller, men var de to gange det skete, stadig iført AaB’s røde og hvide spilledragt.
Kilde: www.danskfodbold.com og www.nipserstat.dk



















